Aktualności - Dachy Białystok - Usługi Dekarskie w Białymstoku - Sprzedaż i Montaż

Title
Przejdź do treści

Ocieplenie poddasza - jaki materiał jest najlepszy

Dachy Białystok - Usługi Dekarskie w Białymstoku - Sprzedaż i Montaż
Opublikowane według w Ocieplenie · 6 Styczeń 2019
Kiedy już zbudowaliśmy swój dom i zabieramy się za wykonywanie prac wykończeniowych stajemy w obliczu coraz większej ilości dylematów. Jaki materiał wybrać do ocieplenia poddasza? Dziś ten wybór jest o wiele większy i warto sprawdzić jakie metody będą najlepsze, trwałe i skuteczne. Od tego wyboru wiele zależy. Przede wszystkim to jakie będziemy płacić rachunki za ogrzewanie naszego domu, a także to jak długo ta nowa izolacja będzie skuteczna. Czy wobec tego starsze metody odchodzą do lamusa?

Wełnę mineralną znają chyba wszyscy. To w dalszym ciągu najpopularniejszy materiał stosowany do ocieplenia poddasza, chociaż w ostatnim czasie tendencje się zmieniają. Jaki jest koń - każdy widzi. Czasami wychodzimy z założenia, że "lepszy diabeł znany niż nieznany" i wybieramy wełnę mineralną pomimo tego, że ten materiał nie grzeszy trwałością. Oczywiście można kupć wełnę drogą, dobrej jakości, ale to zawsze będzie wełna. W obliczu ostatnim wiadomości opublikowanych na stronach magazynu Murator, gdzie opisano koszt ocieplenia poddasza wełną okazuje się, że tańszym sposobem na ocieplenie będzie wybór pianki poliueratnowej nanoszonej metodą natryskową.

Jeżeli fachowcy wyceniają poprawne ocieplenie poddasza wełną w wersji standardowej na kwotę 65-70 zł/m2 to trzeba jasno powiedzieć, że pianka nie będzie droższa. Ale czy będzie lepsza? To pytanie zadaje sobie wiele osób, wiele na ten temat czyta, ale także brakuje publikacji, które plusy pianki PUR pokazywałyby dosadnie. Czy warto zawracać sobie głowę nowoczesną metodą? Czy ryzyko nie jest zbyt wielkie - przecież chodzi o nasz nowy dom, w którym będziemy mieszkać zapewne nie 10 lat ale i całe nasze pozostałe życie.

I tutaj może spotkać nas całkiem miła niespodzianka, bowiem pianki poliuretanowe (PUR) są bardzo trwałe. Jednym czynnikiem, które zagraża trwałości pianki PUR jest promieniowanie UV, ale przecież nasze poddasze jest zabudowane i słońce tam nie dociera. Współczynnik lambda w piankach poliuretanowych jest podawana z uwzględnianiem starzenia i jest to parametr gwarantowany na min. 25 lat. To bardzo poważny argument przy wyborze izolacji poddasza.

Ale wybór metody ocieplenia zawsze należy do inwestora, niestety ten nie zawsze ma dobrych doradców. Wykonawcy, firmy budowlane często boją się nawet wspominać o pianie PUR bo to dla nich strata - jeżeli nie kupią drogiej maszyny do natrysku pianki to niestety nie będą w stanie świadczyć tego typu usług.


Usługi dekarskie Białystok
Wróć do spisu treści